Přírodně cenná území Velkobítešska
Proč na nich záleží a jak jim můžeme pomoci? Při přednášce budou představeny cenné lokality v okolí. Posluchači přednášky se dozvědí o historii naší krajiny v souvislosti s různými vlivy, které formovaly ekosystémy v okolí, dále pak budou seznámeni s konkrétními možnostmi péče o lokality v jejich okolí s ukázkami praktických příkladů z těchto lokalit. Na závěr bude představen výzkum z Přírodní památky Pláně, aby posluchači lépe porozuměli, jakým způsobem se hodnotí dopady péče o cenná území.
Besedou s promítáním, kterou nás provede Ing. Ivo Hertl, Ph.D. a Ing. Tomáš Hamřík, Ph.D., se koná v úterý 11. února od 17 hodin ve Velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.
Ivo Hertl je ornitolog, zabývá se ochranou ptáků prostřednictvím péče o jejich životní prostředí. Působí v místních organizacích Českého svazu ochránců přírody Eresus (Velká Bíteš) a Náměšťské rybníky (Náměšť nad Oslavou), Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině a spolku Mokřady. Specializuje se především na ochranu a monitoring lesních sov a možnosti jejich využití pro biologickou ochranu lesa.
Tomáš Hamřík je arachnolog, který působí jako vědecký pracovník na Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a postdoktorandský výzkumný pracovník v Institutu ekologie a botaniky v Centru pro ekologický výzkum v Maďarsku. V rámci výzkumu se zaměřuje především na vliv různých typů krajiny a způsobů péče o lesy a louky na biologickou rozmanitost pavouků, přičemž výsledky jeho práce mají přímé využití v praktické ochraně přírody.