2015

Jan Hus

V letošním roce si připomínáme 600 let výročí upálení Mistra Jana Husa, osobnosti o které v naší zemi slyšel úplně každý.

Co formovalo a ovlivňovalo Jana Husa od jeho dětství až po dospělosti? Kdo přesně byl Jan Hus a jak je možné, že byl přítel králů a zároveň miláček prostého lidu? O jakou pravdu, za kterou byl Jan Hus ochoten zemřít, vlastně šlo? Byla to pouze kritika stávajícího společenského systému nebo to bylo něco, co hluboce tvořilo samotnou podstatu osobnosti Jana Husa? Co přineslo společnosti Janovo upálení a má dopad i do našeho 21.století?

O těchto a dalších podobných tématech přijde vyprávět do bítešského muzea David Rafael. Beseda proběhně v pondělí 9. listopadu od 17 hodin ve Velkém výstavním sále na Masarykově náměstí 5.

David Rafael je popularizátor české historie z pohledu tzv. české reformace. Studoval 3,5 roku historii a teologii na českých i zahraničních soukromých školách. Je častým řečníkem na téma české národní identity, věnuje se přednáškové činnosti, spolu s manželkou jsou autory námětů k filmům s historickou tématikou.

pozvanka-hus-2015

Austrálie

Městské muzeum ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši pořádá v pořadí již pátou přednášku manželů Márových. Australská projekce rodiny Márových vás často donutí vydechnout: „To snad není možný." Objeli celý kontinent kolem dokola a vydali se i do horoucího středu k posvátnému rudému monolitu Uluru. Cestou nakrmili skákající krokodýly, šnorchlovali ve Velkém bariérovém útesu, házeli bumerangem nebo naslouchali hraní Aboridžinců na didžeridu. Žasli v poušti mezi tisícovkou skalních jehel Pinnacles, nadšeně krmili klokany z ruky a šplhali po žebříku kolem stromu do výšky 70 metrů. Prožijete společně s nimi příběh plný dobrodružství, napětí a radosti.

Jiří Mára je autorem sedmi cestopisných knih a dokumentárních filmů, které si můžete na besedě zakoupit za zvýhodněné ceny.

Přednáška proběhne ve čtvrtek 26. listopadu od 17 hodin ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí čp. 5.

plakat

Údržba a uložení lidových krojů

Městské muzeum ve Velké Bíteši Vás srdečně zve na přednášku s názvem „Údržba a uložení lidových krojů", která se uskuteční v pondělí 19. října 2015 v 17.30 hodin ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.
O údržbě, čistění, praní, škrobení, žehlení a uchovávání krojů promluví Mgr. Eva Tomášová a Silva Smutná z Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč. Následují praktické ukázky výše zmíněných postupů prací s textiliemi.
Přijďte se dozvědět užitečné rady, které vám mohou pomoci při opatrování a údržbě nejen krojových součástí, ale i ostatního textilního materiálu.

thumb Plakat-final1

Jižní Afrika

Městské muzeum ve spolupráci s knihovnou pořádá v pořadí již druhou besedu s cestovatelem Petrem Nazarovem. Tentokrát se podíváme do Jižní Afriky. Putování začneme v Johannesburgu, největším městě Jihoafrické republiky. Odtud Petr Nazarov pokračoval do provincie Mpumalanga, kde se na čas stal součástí života místních farmářů i domorodého kmene Zulu. Zde se setkáme s místní šamankou a zúčastníme se rituálu zasvěcení. Podíváme se do třetího největšího kaňonu na světě, který se nazývá Blyde River Canyon. Skrze Svazijsko se dostaneme na pobřeží Jihoafrické republiky k Indickému oceánu do parku Cape Vidal. Cesta končí v Namibii, kde Petr Nazarov pobýval na území kmene Herero, poté v národním parku Etosha a nakonec doputoval na pobřeží Atlantiku. Poslední tečkou za touto nevšední dobrodružnou poutí je rudá poušť v oblasti Sossusvlei.
Perlou celé cesty bude návštěva Dračích hor a pohádkového království Lesotho.

Přednáška Petra Nazarova se uskuteční v úterý 13. října od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

img-X071511-0001a

Hříšní lidé království českého

Plakátek-uprMěstské muzeum ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Velké Bíteši vás srdečně zvou na přednášku spisovatele historických románů Vlastimila Vondrušky, která se uskuteční v úterý 22. září 2015 od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea.

Přednáška bude pojednávat o zločinech, vyšetřování a soudnictví ve středověku vážně i nevážně. Skutečné kriminální příběhy z 15. a 16. století. I když jde většinou o příběhy spojené se zločinem, jsou převyprávěny s nadhledem a pokud je to možné, i s humorem. Pořad je rozdělen do tří celků. V prvním zazní tři skutečné příběhy (spiknutí proti Petru Vokovi, případ naivní žhářky, mordýř Svatoš - největší masový vrah středověku). Další je věnován vězení ve středověku (typy vězení, strava, útěky z vězení, hladomorna, česká čachtická paní, kuriozity) a poslední Božím soudům a způsobům mučení a popravování (typy mučidel, tresty v Německu a českých zemích, neobvyklé historky).

Vázání šátků

Ve čtvrtek 16. čepozvankaIMG 0946aarvence v 17:30 hodin pořádá Městské muzeum ve Velké Bíteši ve velkém výstavním sále na Masarykově náměstí 5 přednášku Silvy Smutné z Regiolního pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč o vázání šátků ke slavnostnímu lidovému kroji v našem regionu. Nastíněna bude problematika různých úvazů používaných na Moravě a druhů šátků od nejstarších tištěných doma barvíři přes produkci manufaktur až po současnou výrobu. Výklad doprovází bohatý obrazový materiál.

V druhé části besedy bude probíhat názorná ukázka a zájemkyně budou mít možnost vyzkoušet si postup uvazování šátku na figurantkách.

Motýli Bítešska

pozvánkaMěstské muzeum ve spolupráci s bítešskou základní školou zve na další přednášku z programu Příroda Bítešska – podpořeného Krajem Vysočina z Fondu Vysočiny.

Přednáška proběhne ve čtvrtek 4. června od 17 hodin ve velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

Tentokrát nás Tomáš Hamřík zavede do světa motýlů na Bítešsku. Po přednášce bude následovat vernisáž výstavy fotografií motýlů Františka Ježe, která bude instalovaná v menším výstavním sále muzea.