2018

Život v I. republice

Městské muzeum ve Velké Bíteši pořádá při příležitosti letošního výročí 100. let od vzniku republiky další přednášku v prostorách velkého výstavního sálu. Ve čtvrtek 6. prosince od 17 hodin proběhne beseda pod vedením Dity Desové na téma běžného života v období První republiky.
V předvánočním čase nás Dita Desová seznámí s Vánočním obdobím a svátky obecně za První republiky. Dozníme se jaké se peklo cukroví, jak se zdobil stromeček a co bylo za obvyklé dárky. Nebude chybět ani seznámení se způsobem života obecně v tomto období, které bude obnášet svatby, bydlení a vybavení domácností, stravování, příjmy domácností, v čem se chodilo, jak se učilo, trávení volného času, rozvoj filmu a populární hudbu, způsoby dopravy, životní styl různých částí republiky a jak tamní lidé vnímali jednotný stát. To vše doplněné ukázkami dobové literatury, předmětů denní potřeby a malou módní přehlídkou.
Po přednášce bude pro zájemce následovat prohlídka vánoční výstavy Betlémů z Třebíčských muzejních sbírek, která bude doplněna o malé občerstvení.

Plakat-Desová-I. republkika

Skandinávie a Pobaltí

Jiří Mára je autorem devíti cestopisných knih a dokumentárních filmů, a již několik let s manželkou pravidelně navštěvují Velku Bíteš, aby se o své zážitky podělili s místními občany. Letošní podzimní přednášku manželů Márových si městské muzeum a městská knihovna pro zájemce připravili na úterý 27. listopadu od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.
Pestrá projekce Aleny a Jirky Márových vás zavede na sever Evropy. Na expedici Márovi ujeli celkem deset tisíc kilometrů přes devět zemí. Vyzkoušeli si cyklistiku v překrásných švédských lesích a viděli slavnou halu Globen. V Norsku a na ostrovech Lofoty si do sytosti užili jezer, fjordů, vodopádů a ochutnali skvělé dary moře. A ve Finsku se jim dokonce do cesty připletl Santa Claus.
Také Pobaltí nabídlo mnoho krásných přírodních scenérií či architektonických skvostů. V estonských bažinách rostou masožravé rostliny, v Lotyšsku navštívili kopii slavného zámku Versailles a v Litvě je okouzlili čápi a ostrovní hrad Trakai.

Plakat-Marovi-Skandinávie

Kuba

Městské muzeum ve spolupráci s knihovnou pořádá v pořadí již třetí besedu s cestovatelem a spisovatelem Petrem Nazarovem. Tentokrát se podíváme na Kubu. Petr Nazarov se věnuje také fotografování takže kromě videí s latinskými rytmy budeme mít možnost shlédnout mnoho originálních fotografií, které nám přiblíží nejen život na Kubě, ale i její přírodní krásy. Podíváme se na nejkrásnější pláže, letoviska a v galerii kubánských aut zhlédneme dnes již klasické americké veterány, ale i dobové automobily české výroby.

Přednáška Petra Nazarova se uskuteční v úterý 16. října od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

Plakat-přednáška Nazarov-Kuba

 

T. G. Masaryk, Jan Masaryk a Edvard Beneš

Městské muzeum ve Velké Beši zve na přednášku uskutečněnou ke 100. letému výročí republiky. Přednáškou nás provede PhDr. Stanislav Balík - lektor a poradce, který se zabývá bezpečnostní politikou, historií, vojenstvím a komunikačními dovednostmi.

Tématem přednášky budou tři významné osobnosti, které se váží ke stému výročí Československa. Bude zdůrazněno vůdčí postavení T.G. Masaryka pro vznik Československa, jeho vývoj politických koncepcí od obrození a federalizace Rakousko-Uherska po rozhodnutí vypovědět Vídni válku a začít organizovat zahraniční odboj složený z našich legionářů. Osoba Edvarda Beneše hrála klíčovou roli při vzniku našeho odboje spolu s M.R. Štefánikem. Přednáška se zaměří také na rok 1938 a vznik druhého československého odboje ve kterém hrál klíčovou roli Edvard Beneš a jeho nejbližším spolupracovníkem se stal Jan Masaryk. Oba skončili tragicky v roce 1948 po komunistické puči. V přednášce bude rozebrána příčina jejich tragického konce, který se časově kryl s koncem demokracie v Československu.

Přednáška PhDr. Stanislava Balíka se uskuteční v úterý 23. října od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.Plakat-Dr. Balík-TGM-pro_tisk

Zapomenutá Albánie

Městské muzeum ve spolupráci s knihovnou vás zve na další cestopisnou přednášku Libora Drahoňovského. Během besedy s názvem Zapomenutou Albánií se poutavým způsobem dozvíme mnohé zajímavé přírodní, kulturní i historické reálie, procestujeme překrásné horské scenerie a unikátní jezera Ochrid a Prespa, navštívíme nejen historická města Berati a Gjirokaster, ale také spoustu dalších nepříliš známých zajímavých míst, nahlédneme do starobylých malebných kostelíků, pokocháme se zbylými částmi malebného mořského pobřeží, které jinak v posledních letech muselo ustoupit nemilosrdné stavební expanzi hotelů. Rovněž nás budou provázet četné příhody z cest a nejednou se zastavíme v domácnostech pohostinných a srdečných místních obyvatel.

Přednáška Libora Drahońovského se uskuteční v úterý 30. října od 17 hodin ve velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

Plakat-Drahoňovský-Albánie

Tajemná místa Čech, Moravy a Slezska

Přednášky z cyklu Tajemná místa Čech, Moravy a Slezska jsou putováním po známých i neznámých místech s velkým geniem loci, dávnou i nedávnou minulostí, o nichž se vypráví zvláštní pověsti a na nichž je možno pozorovat podivné jevy.
Kdo a proč vztyčil na našem území menhiry? Kde byla místa pohanských rituálů a proč právě na nich později křesťanská církev stavěla své památky? Je na hradě Zvíkov brána do pekel? Lze v hlubinách českých kopců najít poklady?
Na tyto a mnoho dalších otázek budeme společně hledat odpovědi cestou od Šumavy až do našeho kraje. Navštívíme pravěká hradiště, nikdy nedostavěné či zřícené kostely, zaniklé vesnice, podzemní prostory, zázračné studánky.
Zajímavých, tajemstvím a legendami opředených míst je u nás velmi mnoho. Stačí jen tiše chodit, občas se zastavit a naslouchat, vnímat energii a síly přírody i odkaz našich dávných předků. Na některá z těchto míst zavedu posluchače prostřednictvím svých přednášek, doplněných řadou fotografií.
V přednášce, konané v úterý 25. září, se projdeme od šumavského Obřího hradu přes Novohradské hory, Vysočinu a Orlické hory až k zaniklým osadám Jeseníků. Přednáška Jany Molnárové začíná v 17 hodin ve Velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5.

Plakat-přednáška Molnárová

Každodenní život v Číně

Bítešské městské muzeum zve zájemce na přednášku Petra Dohnala, která se uskuteční v úterý 17. dubna od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Tématem přednášky budou každodenní starosti a slasti života v Číně.

Petr Dohnal strávil v této zemi pracovně pět let a během nich poznal mentalitu obyvatel i jejich každodenní život. „Číňané jsou velmi hraví, takové velké děti, a hodně pověrčiví," podotýká Petr Dohnal a dál vysvětluje: chodí do parků zpívat, tančit, hrát si s okřídleným závažím. „Běžně večer potkáte v parku starší ženy, které cvičí s meči nebo vějíři."

Účastníci přednášky tak mohou nahlédnout do všedního dne a způsobu života v Čínské lidové Republice nebo se mohou dozvědět různé zajímavosti, jako například proč jsou čínské střechy starobylých domů prohnuté. Vyprávění bude doprovázeno fotografiemi i smyslovými prožitky.

Plakat-Dohnal

Toulky Uralem s Liborem Drahoňovským

Městské muzeum společně s Městskou knihovnou vás zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v úterý 27. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Libor Drahoňovský se vydal do Ruska sám na vlastní pěst poprvé v roce 1999. V dalších letech v této zemi absolvoval několik jedno či více měsíčních pobytů. Dohromady zde strávil více jak dva roky svého života. V říjnu loňského roku jsme v muzeu absolvovali povídání o povodí Severní Dviny. Nyní nám pán Drahoňovský přiblíží mnoho zajímavých a krásných míst, ale i život běžných lidí v oblasti Uralu.

Více než dva tisíce kilometrů dlouhé pohoří tvoří hranici mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Není nijak vysoké, nejvyšší hora Narodnaja měří pouhých 1895 metrů, kromě toho se na jeho území nalézají četná průmyslová města. Na Ural se proto rozhodně nevydáme za panenskou přírodou. Za to spatříme velké průmyslové aglomerace jako je Perm a Jekatěrinburg. Navštívíme rovněž nechvalně proslulou Ganinu Jamu, kde byly do šachty opuštěného dolu vhozeny ostatky carské rodiny. Seznámíme se se starobylými městy jako Čerdyň a Solikamsk, jehož chloubou je několik nádherných kostelů ze 17. století a také původní solivar, v současnosti skanzen. Ve Verchoturje a Merkušině si prohlédneme slavné monastýry, kde pan Drahoňovský strávil několik nocí co by poutník. Učiníme asi tisícikilometrovou zajížďku do západosibiřského města Tobolsku, svého času hlavního správního centra celé Sibiře, kde se dodnes dochoval mohutný zděný a bělobou zářící kreml. V autonomní republice Baškortastán podrobněji poznáme tradice a kulturu turkického národa Baškirů a v jižní části Uralu, která přechází v nekonečné rovinaté stepi se pokocháme nádhernou květenou. Zastavíme se také v oblastech obývaných Kazachy a více dozvíme o historii zajímavého města Orenburgu.

Plakat-Drahonovsky-final

Barma a Vietnam

Jiří Mára je autorem devíti cestopisných knih a dokumentárních filmů, a již několik let s manželkou pravidelně navštěvují Velku Bíteš, aby se o své zážitky podělili s místními občany. Letošní jarní přednášku manželů Márových si městské muzeum a městská knihovna pro zájemce připravili na úterý 13. března od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5.

Při povídání o expedici po Barmě a Vietnamu vám Alena a Jirka Márovi prozradí tolik exotických zážitků, že budete jen nevěřícně kroutit hlavou. Vysvětlí vám, jak se žije na plovoucích ostrovech a proč rybáři pádlují nohama. Uvidíte videozáběry z balónu na krajinu plnou chrámů i ranní rozcvičku důchodců v ulicích Hanoje. Dozvíte se, zajímavosti ze života obyčejných lidí i o císaři, který měl 300 manželek. Nahlédnete do skvělých asijských kuchyní, ale také uslyšíte, jak lehce se dá jídlem otrávit.

Plakat-Marovi-Barma

Drahé kameny Moravy a Slezska od renesance po secesi

V roce 2017 vyšla v nakladatelství Masarykovy univerzity Brno další pozoruhodná, výpravná kniha autora Ivana Mrázka, a to Drahé kameny Moravy a Slezska od renesance po secesi. Dílo přehledně mapuje duchovní i světské uměleckořemeslné památky: skulptury, nádoby, zbraně, kalichy, relikviáře, monstrance, mozaiky, bohoslužebná roucha, nábytek, šperky a mnohé jiné předměty, uložené v muzeích, galeriích, kostelích, klášterech, zámcích a hradech Moravy a Slezska, ve kterých se, ať již v broušené či přirozené podobě uplatnily přírodní drahé kameny, ale i jejich imitace. Kniha představuje populárně vědeckou studii doplněnou množstvím barevných, často celostránkových fotografií vysoké kvality (řady renomovaných fotografů, ale i autora). Svou skladbou, obsahem i fotodokumentací se zavděčí jak odborné, tak i široké čtenářské veřejnosti.

Městské muzeum ve Velké Bíteši vás srdečně zve na představení této publikace v podobě přednášky autora knihy RNDr. Ivana Mrázka, která proběhne v úterý 20. února od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Přednáška bude bohatě doplněna promítáním fotografií atraktivních předmětů s drahými kameny. Zvláštní pozornost bude věnována předmětům ze sbírky bítešského muzea – bítešské monstranci a baroknímu kalichu, které v publikaci mají své zastoupení. Zájemci si budou moci zakoupit knihu za zlevněnou cenu.

Obálka knihy-pro_web