2021

Píseň duše

Městské muzeum ve Velké Bíteši vás srdečně zve na přednášku s názvem Píseň duše, která proběhne v úterý 19. října od 17 hodin ve Velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí čp.5.

Co pro člověka znamenají a o čem vypovídají písně?

Na tuto otázku v přednášce s hudebními ukázkami odpoví publicista, redaktor a vydavatel Jiří Plocek. V rámci besedy po přednášce představí její autor rovněž své různé projekty a publikace (Moravské hlasy, Píseň duše, Zápisky potulného lidopisce).

Plakát-Plocek -_Píseň_duše-final

Od Trosek po Hruboskalsko

Městské muzeum společně s Městskou knihovnou zvou na přednášku Mgr. Libora Drahoňovského, která proběhne v pondělí 4. října od 17 hodin ve Velkém výstavním sále muzea na Masarykově náměstí 5. Přednáška spojená s promítáním fotografií nás poutavým vyprávěním provede zajímavými i krásnými místy Trosek a Hruboskalska. Kromě hradu Trosek, Hrubé Skály a Valdštejna prohlédneme další zajímavé pamětihodnosti a spoustu přírodních krás, především Hruboskalské skalní město.

Plakát-Drahoňovský-Trosky

Bítešská osobnost Arch. Lev Krča

Městské muzeum ve Velké Bíteši zve na přednášku/besedu pořádanou k příležitosti realizované výstavy pojednávající o bítešském rodákovi arch. Lvu Krčovi. Jeho pracovní i osobní život nám přiblíží tvůrci výstavy Petr Svoboda a Vlasta Loutocká působící v Metodickém centru moderní architektury v Brně, při Národním památkovém ústavu.

Beseda se uskuteční v úterý 21. září od 17 hodin ve Velkém výstavním sále bítešského muzea na Masarykově náměstí 5. Po přednášce čeká na účastníky prohlídka výstavy a malé občerstvení.

Lev Krča byl nejmladším z osmi dětí Mořice Krči, obchodníka z náměstí čp. 17. Po studiích na Akademii výtvarných umění v Praze se stal společníkem projekční kanceláře S. Tobek- J. Kincl. V roce 1938 si otevřel vlastní projekční kancelář. V jeho činnosti zaujímají hlavní místo projekty sportovních stadionů, hřišť a tělocvičen. Řada z nich byla realizována, např. sokolovna v Domažlicích, orlovna v Novém Městě na Mor., sportovní stadion Vítkovických železáren v Ostravě. Mimo to obesílal soutěže na stavbu budov úředních, školských, obchodních a obytných v různých městech, např. také návrh sokolovny, spořitelny a koupaliště v našem městě. Podle projektů L. Krči byl vybudován obchodní dům ve Vacově, domy pro zaměstnance textilních závodů v Náchodě aj. Napsal řadu článků a studií z oboru architektury. Od mládí se věnoval sportu, především lehké atletice a lyžování, jako cvičitel a trenér se věnoval žactvu a mládeži. Velmi zaujatě a úspěšně se věnoval fotografování, zvláště se sportovní tématikou. Své snímky publikoval v různých časopisech. V době okupace se Lev Krča zapojil do domácího odbojového hnutí v rámci Rady tří. Na sklonku války působil na Velkobítešsku. Konec života přišel nečekaně. Zahynul při náletu na město dne 27. dubna 1945, zasažen střelou z palubního kulometu, když se vracel z bunkrů v lesích u Velké Bíteše domů. Pohřben je na starém hřbitově. Pomník s bustou akad. arch. Lva Krči, jejímž autorem je akad. sochař Jan Kavan, dobrý přítel a spolupracovník, připomíná tuto pozoruhodnou osobnost naší minulosti.

Plakat-beseda Lev_Krča